celal yıldız uzaktan eğitim bodrum haber podoloji ankara katılım bankası kdv iadesi
Ana Sayfa Yaşam 7 Ekim 2022 191 Görüntüleme

Çelik Konstrüksiyon’un Avantajları

Çelik, aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer yapı malzemelerine göre bir dizi önemli avantaj sunar:

  • İnşaat hızı
  • Emniyet
  • Sağlamlık ve Süneklik
  • Prefabrikasyon
  • Azaltılmış ağırlık
  • Mimari
  • Konfigürasyon Uyarlanabilirliği

İnşaat Hızı

Çelik konstrüksiyon işlerin çoğu prefabriktir ve cıvatalı bağlantılarla montaj dışında çok az saha çalışması gereklidir. Bu, hızlı inşaat sürelerine ve aşamalı teslimata dikkat edilerek sıkışık olmayan inşaat sahalarına yol açar, bu da onu küçük sahalardaki sıkışık inşaat projeleri için ideal kılar.

Betondan farklı olarak çelik çerçeveler, tamamlanır tamamlanmaz tam güçlüdür ve aşağıdaki işlemlere anında erişim sağlar. Çelik zemin kaplaması, işin devam etmesi için güvenli bir platform sağlar. İnşaatta yenilik, hız ve güvenlik sonuçlarını sürekli olarak iyileştirir.

Emniyet

Alternatiflere kıyasla çelik bir çözüm kullanarak %70’e varan iş gücü azalması mümkün olduğundan, daha az insan daha güvenli bir şantiyeye eşittir. Montajlardaki prefabrikasyon ve özel kaldırma noktaları, tanımlanmış iyi kontrollü montaj süreçleri sağlar. Çelik zemin kaplaması ve bütünleşmiş kenar koruması, daha güvenli çalışma platformlarını kolaylaştırır.

Sağlam ve Süneklik

Çelik, yönetilen yük tutma ile kontrollü bir şekilde aşırı yüke yanıt veren, doğası gereği sünek bir malzemedir. Çelik elemanların boyutu ve şekli, diğer daha kırılgan yapı malzemeleriyle kolayca elde edilemeyen bir yapısal sağlamlık düzeyi sağlayacak şekilde yapılandırılabilir.

Prefabrikasyon

Yapısal çelik işlerin prefabrikasyonu ‘olağan iş’ durumudur. Prefabrikasyon, bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) makinelerinin kalite ve boyutsal doğruluğu üzerinde fabrikasyon atölyesi kontrolü sağlar. Miktarlar üzerinde hassas kontrol, israfı azaltır ve 3D tasarım modellerine sorunsuz entegrasyon içeren iş akışları, hataların en aza indirilmesini ve mimari amacın korunmasını sağlar.

Azaltılmış Ağırlık

Bir çelik konstrüksiyon, çeliğin daha yüksek mukavemeti ve sertliği nedeniyle eşdeğer bir beton yapıdan özünde daha hafiftir. Hafiflik ile temeller üzerindeki yük azalır, dolayısıyla daha küçük temeller ve bazı zemin koşullarında daha iyi performans gösterme yeteneği gelir. Ağırlık azaltma, genişletme veya yenileme için mevcut yapılara güçlendirme olanağı sağlar. Mevcut yapılara fazladan kat eklenmesi yaygın bir örnektir.

Mimari

Çeliğin çok yönlülüğü, mimarlara en iddialı vizyonlarını gerçekleştirme özgürlüğü verir. Biçim ve işlevi birleştiren çelik, inanılmaz mesafeler kat edebilir ve yalnızca “çelik heykel” olarak tanımlanabilecek bir şey yaratmak için incelik sunabilir.

Konfigürasyon Uyarlanabilirliği

Çelik, tipik olarak cıvatalı bağlantılarla sahada monte edildiğinden, çelik elemanların binanın veya yapının farklı amaçlara uyarlanmasına uyacak şekilde yeniden yapılandırılması kolaydır. Net yük aktarımı hatları, yerinde basit kaynak ile güçlendirme sağlar. Azaltılmış ağırlık, mevcut binalarda ek katlara veya uzantılara izin verir. Geniş açıklıklar, yapısal değişiklik olmaksızın veya minimum yapısal değişiklikle, iç mekanların gelecekte başka amaçlara dönüştürülmesini kolaylaştırır.

Kaynak: https://saralcelik.com/

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.